Science base

kolaz sum

 

Zinātniskā bāze

images
1. Preču zīme Fitesten™ ir reģistrēta 32 valstīs, to skaitā:Tiesības uz preču zīmi Fitesten™ pieder SIA „BF-esse” (Juglas iela 2, Rīga, LV-1024).
t.+371 67 323499, e-pasts: sekretare@bfesse.lv; fitesten@bfesse.lv Tīmekļa adrese: www.fitesten.lv).

1-precu-zime_400 ANNetherlands-Antiles
AT – Austria

BG – Bulgaria

BX – BeNeLux

BY – Belarus

CH – Switzerland

CN – China
DE – Germany

DK –Denmark

EE – Estonia

ES – Spain

FI – Finland

FR – France

GB – United Kingdom

GR – Greece

HU – Hungary

IT – Italy

JP – Japan

LI – Liechtenstein

LT – Lithuania

NO – Norway

PL – Poland

PT – Portugal

RO – Romania

RU – Russian Federation

SE – Sweden

SG – Singapore

SL – Slovenia

SK – Slovakia

SZ – Swaziland

KZ – Kazakhstan

UZ – Uzbekistan

2. Personiskie pētījumi
Skuju biezā ekstrakta (SBE) unikālās bioloģiskās īpašības un tā sastāvdaļas ir pierādītas sekojošos patentos un izstrādātajos produktos:

2.1. Patents LV 10915 В. No 03.12.93
2-15_400Аutori: J.Rubens, R.Treimane, A.Žiļēviča, J.Seļezņovs
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse”
Nosaukums: līdzeklis ar antibakteriālu iedarbību uz grampozitīvajām baktērijām un fungicīdu iedarbību uz Candida sēnēm
Аnotācija: Augu izcelsmes diterpēna spirtam – izoabienolam (diterpēna spirtu sajaukumam – Silbiol®) piemīt kombinēta antibakteriāla un fungicīda iedarbība; tas nomāc grampozitīvās mikrofloras un Candida sēnīšu attīstību
Eksperimentāli pierādīts, ka diterpēna spirts – izoabienols (diterpēnu spirtu sajaukums), kas ir hlorofila-karotīna pastas (skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten®) sastāvdaļa, nomāc test-kultūru Staphilococcus aureus, Bacillus subtilis un Candida albicans augšanu.

2.2. Patents LV 10925 В. No 03.12.93.5-patent-10925_400
Аutori: J.Rubens, L.Poluektova, N.Gromova, J.Selezņovs
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse”
Nosaukums: preparāts ar imūnmodulējošām īpašībām
Anotācija: imūnmodulatori un augu izcelsmes adaptatori – poliprenoli pasargā imūnsistēmu no hroniska stresa un depresīvas imūnatbildes. Pavājinātas imunitātes gadījumos novēro imūnatbildes pastiprināšanos (~2 reizes), humorālās aktivitātes pastiprināšanos (~2 reizes) un makrofagocitārās aktivitātes palielināšanos (~2 reizes). Paaugstinātas imunitātes aktivitātes (autoimūnās saslimšanas) gadījumā normalizē imūnatbildi un pazemina humorālo aktivitāti desmitkārtīgi.
Eksperimentālos apstākļos uz modeļiem ar ģenētiski noteiktu pavājinātu vai pastiprinātu imunitāti ir pierādīta augu izcelsmes poliprenolu (hlorofila-karotīna pastas – skuju biezā ekstrakta preparāta Fitesten® sastāvdaļas) iedarbība. Eksperimentāli noskaidrots, ka augu izcelsmes izoprenoīdu (poliprenolu) sajaukums –jauna imūnmodulējoša viela pasargā imūnsistēmu no hroniska emocionāla stresa, stimulē imūnreakcijas humorālo posmu un nespecifisko fagocītu aktivitāti, bet paaugstinātas imunitātes aktivitātes gadījumā – normalizē imūnatbildi un pazemina humorālo aktivitāti desmitkārtīgi.

2.3. Patents LV 10926 В. No 03.12.93.4patents-10926_400
Autori: J.Rubens, L.Poluektova, N.Gromova, J.Selezņovs
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse”
Nosaukums: preparāts ar imūnmodulējošām īpašībām
Anotācija: augu izcelsmes imūnmodulators diterpēna spirts – izoabienols pastiprina humorālo imūnatbildi, palielina antivielu izstrādājošo šūnu skaitu (~2-3 reizes), palielina hemaglutinīna titru (~4-32 reizes), stimulē makrofagocitāro aktivitāti, pazemina imūnkompetento šūnu palēnināta tipa alerģisko reakciju un „transplants pret saimnieku” reakcijas.
Eksperimentāli pierādīts, ka diterpēna spirtam – izoabienolam (hlorofila-karotīna pastas – skuju biezā ekstrakta Fitesten™ sastāvdaļai), kas iegūts no skuju zaļās biomasas, piemīt imūnmodelējošas īpašības; tas stimulē humorālo imunitāti, fagocītu klīrensu un pavājinātu imunitāti.

2.4. Patents SU 1787440 A1. No 15.01.1993., Bil.N2.
15-patent-su-1787440-a1
Аutori: J.Rubens, S.Kuzņecovs, V.Rošins, M.Daugavietis, R.Treimane, J.Selezņevs
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse” pēc vienošanās ar autoru kolektīvu, Rīgas medicīnas institūtu un zinātniskās-ražošanas kooperatīvu „Biofiteks”
Nosaukums: viela ar baktericīdu un reparatīvu iedarbību
Аnotācija: izgudrojums bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas jomā; izstrādāti ārstnieciski preparāti ar kompleksu iedarbību uz dažādiem patoloģiska procesa posmiem. Eksperimentāli pierādīts, ka skuju biezajam ekstraktam raksturīga reparatīva iedarbība uz kuņģa čūlu un antibakteriāla aktivitāte.


2.5. Patents LV 11276 В. No 14.11.94.2-patents-11276_400

Аutori: J.Rubens, S.Kuzņecovs, M.Daugavietis, J.Selezņovs, R.Treimane
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse”
Nosaukums: līdzeklis ar reparatīvu iedarbību uz kuņģa čūlu un antibakteriālu iedarbību uz grampozitīvo mikrofloru un Pseudomonas aeruginosa
Аnotācija: eksperimentā ir izpētīta hlorofila-karotīna pastas (skuju biezā ekstrakta preparāta Fitesten®) iedarbība uz hronisku kuņģa čūlu (patoloģijas modelis izsaukts, submukozi ievadot 0,05 ml 10% etiķskābes – „acetāta” kuņģa skābes) un dažādām mikroflorām (Staphylacoccus aureus, E.coli, Bacillus subtilis, Candida albicans, Pseudomonas aeruginosa).
Slēdziens: eksperimentāli noskaidrots, ka hlorofila-karotīna pasta (skuju biezais ekstrakts – preparāts Fitesten®) uzticami stimulē eksperimentālās kuņģa čūlas dzīšanu un kavē grampozitīvo baktēriju Pseudomonas aeruginosa augšanu.

2.6. Patents LV 11277 В. No 14.11.94.6-patent-11277_400
Аutori: J.Rubens, A.Majore, J.Selezņovs
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse”
Nosaukums: līdzeklis ar hepaprotektoru īpašību
Anotācija: hepaprotektors – augu izcelsmes poliprenoli uzlabo aknu funkcionālos paraugus 10 (desmit!) reizes efektīvāk nekā citi preparāti. Eksperimentā ar hepatozo-hepatīta modeli, kas izsaukts, ievadot tetrahloroglekli (CCl4), salīdzinoši izpētīta augu izcelsmes poliprenolu (hlorofila-karotīna pastas – skuju biezā ekstrakta Fitesten™) iedarbība.
Slēdziens: eksperimentāli noskaidrots, ka augu izcelsmes poliizopernolu spirtu (poliprenolu) sajaukumam piemīt izteiktas hepaprotektoras īpašības. Tas ir 10 (desmit) reizes efektīvāks par tradicionālajiem hepaprotektoriem, piemēram, Essenciale Forte™.

2.7. Patents UK Patent Application GB 2 310 138 A Data 28.08.1997..12-patent-gb-2-310-138
Аutori: J.Rubens, L.Poluektova, N.Gromova, J.Selezņovs
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse” pēc vienošanās ar autoru kolektīvu
Nosaukums: Poliprenoli – augu izcelsmes imūnmodulatori.
Аnotācija: eksperimentāli pierādīts, ka aciklisko izoprenoīdu – poliprenolu (skuju biezā ekstrakta preparāta Fitesten® sastāvdaļu) sajaukumam, kas iegūts no koksnes zaļās masas, piemīt imūnmodulējošas īpašības un tas pasargā organismu no hroniska emocionāla stresa.

 2.8. Patents US 5, 731, 357. No March 24.1998..13-patent-us-5-731-357
Аutori: J.Rubens, L.Poluektova, N.Gromova, J.Selezņevs
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse” pēc vienošanās ar autoru kolektīvu
Nosaukums: viela ar imūnmodulējošām īpašībām
Аnotācija: eksperimentāli pierādīts, ka aciklisko izoprenoīdu – poliprenolu (skuju biezā ekstrakta preparāta Fitesten® sastāvdaļu) sajaukumam, kas iegūts no koksnes zaļās masas, piemīt imūnmodulējošas īpašības un tas pasargā organismu no hroniska emocionāla stresa.


2.9. Patents Евразийский 001115. No 07.07.2000..14-patent-eurasian-001115
Аutori: J.Rubens, V.Rošins, J.Selezņevs
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse”
Nosaukums: saasinājumu vai iegūto imūndeficīta un autoimūno saslimšanu remisijas diagnostikas veidi
Аnotācija: izgudrojums medicīnas nozarē, kas skar jautājumus par saasinājumu vai iegūto imūndeficīta un autoimūno saslimšanu remisijas diagnostikas veidiem.

 

2.10. Patents LV 13067 В. No 16.04.2002.7-patent-13067
Аutori: J.Rubens, M.Daugavietis, A.Kress
Patenta īpašnieki: SIA „BF-esse”
Nosaukums: ilgstoši glabājams lopbarības premikss
Аnotācija: izstrādāts oriģināls premikss – bioloģiski aktīva barības piedeva lietošanai lopkopībā. Premiksā izmantota hlorofila-karotīna (skuju biezā ekstrakta) pasta, kurai piemīt fitoantibiotiķa, biostimulatora un antioksidanta īpašības. Premikss dabiskā veidā palielina lopu dzīvās masas pieaugumu par 6%, karotīna līmeni par 10% un pastiprina imunitāti par 18%. Eksperimentāli noskaidrots, ka premiksam, kas satur hlorofila-karotīna (skuju biezā ekstrakta) pastu, raksturīgas izteiktas bioloģiski aktīvas īpašības un ilgāks glabāšanas laiks.


2.11. Patents LV 13434 В. No 23.01.2006.9-patent-13434

Аutori: J.Rubens, N.Saženova
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse”
Nosaukums: karamele ar bioloģiski aktīvām piedevām
Аnotācija: karamele satur bioloģiski aktīvu piedevu, kas iegūta no koka zaļojošās daļas: aciklisko izoprenoīdu maisījumu – poliprenolus, kam piemīt imūnmodulējošas un hepatoprotektora īpašības. Karamele var tikt lietota kā ārstnieciski-profilaktisks līdzeklis imunitātes traucējumu un aknu slimību gadījumos.

 

2.12. Patents LV 13433 В. No 20.08.2006.8-patent-13433
Аutori: J.Rubens, N.Saženova
Patentu īpašnieks: SIA „BF-esse”
Nosaukums: karamele ar bioloģiski aktīvām piedevām
Anotācija: izgudrojums pārtikas rūpniecības (konditorejas) nozarē, var tikt pielietots karameļu ražošanā. Karamele satur bioloģiski aktīvu piedevu, kas iegūta no koksnes zaļās masas: diterpēna spirtu – izoabienolu (skuju biezā ekstrakta preparāta Fitesten® sastāvdaļu), kam piemīt imūnmodelējošas, fitoantibakteriālas un oriģinālas organoleptiskas (garšas) īpašības: aromāts, svaiga garša un ilgstoša svaiga pēcgarša. Karameli var lietot kā ārstnieciski-profilaktisku līdzekli kakla un augšējo elpceļu saslimšanu gadījumos.


2.13. Patents LV 13566 В. No 22.02.2007.10-patent-13566
Autori: I.Daberte, I.Bārene, L.Štāle, J.Rubens, N.Saženova
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse” pēc vienošanās ar autoru kolektīvu.
Nosaukums: sastāvs, kas satur skuju biezo ekstraktu, un tā pielietošanas veids
Anotācija: eksperimentālo un klīnisko pētījumu rezultātā noskaidrots, ka sastāvs, kurā ietilpst skuju biezais ekstrakts, normalizē kuņģa un kuņģa-zarnu trakta darbību un stimulē imunitāti. Atrastā proporcija starp skuju biezo ekstraktu un citām sastāvdaļām ļauj to kapsulēt mīkstās želatīna kapsulās.

2.14. Patents LV 13888 B. No 04.12.2008.11-patent-13888
Аutori: J.Rubens, I.Daberte, I.Bārene, M.Daugavietis
Patenta īpašnieks: SIA „BF-esse” pēc vienošanās ar Rīgas Stradiņa universitāti
Nosaukums: sastāvs ar skuju biezo ekstraktu kapsulēšanai
Аnotācija: izgudrojums farmācijas, parafarmācijas un pārtikas rūpniecības jomā; izstrādāts sastāvs ar uzlabotām tehnoloģiskajām īpašībām, skuju biezā ekstrakta stabilitāti un paildzinātu gatavo kapsulu glabāšanas laiku.
Eksperimentāli pierādīts, ka skuju biezā ekstrakta un tā sastāvdaļu – emulgatoru proporcijas samazina virspusējos saspringumus dispersās sistēmas fāžu sadalē, kā arī sekmē hidrofilo (skuju biezā ekstrakta) un hidrofobo (augu eļļu, vitamīna E, u.c.) komponentu sajaukšanos.

 

2.15. Patents LV 14276 B. No 18.10.2010.lr_reg_doc

 

Аutori: M.Daugavietis, O.Polis, A.Korica
Patenta īpašnieks: Latvijas
Valsts Mežzinātnes institūts „SILAVA”
Nosaukums: Paņēmiens gaistošus,
biloģiski aktīvus toksiskus savienojumus nesaturošu skuju ekstraktu ieguvei
ogļūdeņražu šķīdinātājos
Аnotācija: izgudrojums attiecas uz mežķīmijas
nozari un skar jautājumus par augu valsts izejvielu komplekso pārstrādi, kuras
procesā iegūst bioloģiski aktīvus produktus ar plašu izmantošanas spektru.
Izgudrojuma mērķis ir izstrādāt paņēmienu gaistošus, bioloģiski toksiskus
komponentus nesaturošu skujkoku zaleņa ekstraktu ieguvei ogļūdeņražu
šķīdinātājos.

2.16. Patents RU 2419446. No 27.05.2011

15-patent-su-1787440-a1

Autori: J. Rubens, I. Daberte, I. Bārene, M. Daugavietis
Patenta īpašnieks:
SIA „BF-esse” pēc līguma ar Rīgas Stradiņa universitāti
Nosaukums: skuju
biezā ekstrakta sastāvs iekapsulēšanai
Anotācija: Izgudrojums ir ierindojams
pie ķīmijas un farmācijas rūpniecības, bet tieši pie skuju biezā ekstrakta
sastāva iekapsulēšanai radīšanas. Skuju biezā ekstrakta sastāvs satur sekojošas
sastāvdaļas: skuju biezais ekstrakts, emulgators,
α – tokoferols (Е vitamīns), retinols (A vitamīns), naftohinoni (K
vitamīns), esenciālās taukskābes (F vitamīns), augu eļļa. Papildus var tikt
iekļauti mikroelementi. Minētais sastāvs uzlabo gļotādu stāvokli un paaugstina
organisma aizsargspējas. 1 z.p. f-li.

2.17. Patents BY15659. No 26.12.2011.12-patent-gb-2-310-138

 

Autori: J. Rubens, I. Daberte, I. Bārene, M. Daugavietis
Patenta īpašnieks:
SIA „BF-esse” pēc līguma ar Rīgas Stradiņa universitāti
Nosaukums: skuju
biezā ekstrakta sastāvs iekapsulēšanai
Anotācija: Izgudrojums ir ierindojams
pie ķīmijas un farmācijas rūpniecības, bet tieši pie skuju biezā ekstrakta
sastāva iekapsulēšanai radīšanas. Skuju biezā ekstrakta sastāvs satur sekojošas
sastāvdaļas: skuju biezais ekstrakts, emulgators,
α – tokoferols (Е vitamīns), retinols (A vitamīns), naftohinoni (K
vitamīns), esenciālās taukskābes (F vitamīns), augu eļļa. Papildus var tikt
iekļauti mikroelementi. Minētais sastāvs uzlabo gļotādu stāvokli un paaugstina
organisma aizsargspējas. 1 z.p. f-l.

/td

images  Pre-clinical results of studies
2.18. Pirmsklīnisko pētījumu rezultāti (ar visu etapu pārskaitījumu)2.18.1. Ievads.
Pirmsklīniskos pētījumus laika posmā no 1986.–1990. g. veica Rīgas medicīnas institūts Republikas starpnozaru zinātniski-tehnoloģiskā kompleksa ietvaros par kompleksu koksnes izmantošanu Latvijas PSR (РМИТК-„Лес”), projekts „Mežs”.Projekta dalībnieki:
* Rīgas Medicīnas institūts (turpmāk: Latvijas Medicīnas akadēmija, Rīgas Stradiņa universitāte – RSU), Rīga, Latvija – projekta koordinators. Vispārīgs hlorofila-karotīna pastas (skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten®) bioloģiskās un īpašās aktivitātes pētījums.* Zinātniskā-ražošanas apvienība „Silava”, Salaspils, Latvija. Hlorofila-karotīna pastas (skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten® un tā sastāvdaļu) ražošanas tehnoloģijas pilnveidošana.

* Ļeņingradas S.M. Kirova mežtehnikas akadēmija, Ļeņingrada (Sankt-Pēterburga), Krievijas Federācija. Hlorofila-karotīna pastas (skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten® un tā sastāvdaļu) ražošanas tehnoloģijas pilnveidošana.

* N.M. Zeļinska organiskās sintēzes institūts, Maskava, Krievijas Federācija.
Iespējamā ūdenī šķīstošo savienojumu aciklisko izoprenoīdu (augu izcelsmes poliprenolu) sintēze – hlorofila-karotīna pastas sastāvdaļa.
Pirmsklīniskie skuju biezā ekstrakta (preparāta Fitesten®) pētījumi tika veikti saskaņā ar PSRS Veselības ministrijas Farmkoloģiskās komitejas prasībām.
Materiāli par skuju biezā ekstrakta (preparāta Fitesten®) eksperimentālo izpēti sastādīti saskaņā ar PSRS Veselības ministrijas pavēli no 31.12.83.: „Par turpmākiem pasākumiem, kas veicami, lai uzlabotu atļauju noformēšanas kārtību medicīniskiem atklājumiem un jaunu ārstniecisku līdzekļu nodošanai rūpnieciskai ražošanai”.

Projekta „Mežs” vadītājs un atbildīgais izpildītājs – Rīgas medicīnas institūta vecākais zinātniskais darbinieks medicīnas zinātņu kandidāts J.P. Rubens.
Visas tiesības uz intelektuālā īpašuma izmantošanu saskaņā ar materiālu izmantošanas līgumu, patentiem un autortiesību sertifikātiem uz skuju biezo ekstraktu (preparātu Fitesten®), kas noslēgts 1992. gada 17. februārī starp Latvijas Medicīnas akadēmiju un zinātniskās-ražošanas firmu „BF-esse”, pieder firmai „BF-esse”.

Darbu sadaļas

2.18.2. Latvijas Medicīnas akadēmijas rektora lūgumraksts par materiālu izskatīšanu attiecībā uz skuju biezā ekstrakta eksperimentālo izpēti

2.18.3. Klīniskā pētījuma programma

2.18.4. Atskaite par eksperimentālo pētījuma specifisko un kofarmakoloģisko aktivitāti

2.18.4.1. Eksperimentālais pētījums par pretčūlas līdzekli

2.18.4.2. Pētījums par ietekmi uz centrālo nervu sistēmu

2.18.4.3. Baktericīdo īpašību pētījums

2.18.4.4. Atskaite par pētījumu par ietekmi uz sirds-asinsvadu sistēmu

2.18.4.5. Antioksidanta aktivitātes pētījums
Slēdziens
Eksperimentālais skuju biezā ekstrakta specifiskās un kofarmakoloģiskās aktivitātes pētījums liecina par to, ka tam piemīt izteikta pozitīva bioloģiska aktivitāte.

Eksperimentālā skuju biezā ekstrakta reparatīvās aktivitātes pētījuma rezultātā (nodaļa 4.1.) uz modeļiem ar erozīvās čūlas izraisītiem kuņģa-zarnu trakta bojājumiem, kuriem bija dažāda izcelsme, atklātas vairākas principiāli jaunas īpašības, kas atšķir skuju biezo ekstraktu no citām augu izcelsmes zāļu sastāvdaļām:
- skuju biezajam ekstraktam (preparātam Fitesten®) piemīt izteikti profilaktiska iedarbība uz kuņģa-zarnu trakta gļotādu;
- skuju biezais ekstrakts (preparāts Fitesten®) novērš čūlas radītos sarežģījumus un blakusparādības (samazina iekaisumu, saaugumus, u.c.);
- skuju biezais ekstrakts (preparāts Fitesten®), kam piemīt baktericīdas īpašības (nodaļa 4.3.), ietekmē vienu no galvenajiem čūlas radītajiem patoloģiskajiem mehānismiem – kuņģa-zarnu trakta augšējo daļu kampilozi.
Pētījums par ekstrakta ietekmi uz centrālo nervu sistēmu ļāva secināt, ka skuju biezais ekstrakts (preparāts Fitesten®) ir spējīgs nomākt centrālo nervu sistēmu, tam neizraisa kramju aktivitāti (4.2.nodaļa) un tas neietekmē kuņģa-zarnu trakta motorfunkcijas.
Novērtējot iedarbību uz sirds-asinsvadu sistēmu, negatīva ietekme nav konstatēta (4.4.nodaļa).
Antioksidanta aktivitātes pētījumi ļāvuši noskaidrot, ka skuju biezajam ekstraktam (preparātam Fitesten®) raksturīga izteikta antioksidanta aktivitāte (4.5.nodaļa).

2.18.5. Pamatojums nespējai eksperimentāli izpētīt skuju biezā ekstrakta (SBE) farmakokinētiku.

Slēdziens
Skuju biezais ekstrakts – tā ir bieza (krēmveida) daudzkomponentu viela, kas iegūta pārstrādājot skujkoku zaļojošo daļu. Tas ir sārmains ūdens šķidrums: SBE grupas sastāvs redzams tabulās 1 un 2.

Tabula 1. Skuju biezā ekstrakta grupas sastāvs

 

Vielu grupas % no organisko vielu masas
I. Brīvās skābes, ieskaitot: 44.4
sveķi 15.3
tauki 5.3
citi 23.8
2. Neitrālās vielas, to skaitā:
Nepārziepjojamās vielas 53.3
Apvienotās skābes 19.6
No tām:
Tauksābes 19.4
Sveķi atliekas
Brīvie sterīni 1.0
Sterīnu summa 2.4

Tabula 2. Skuju biezā ekstrakta neitrālo vielu grupas sastāv

Vielu sastāvs % no produkta neitrālās vielas masas
Ogļhidrāti 3.5
Ta), kas noslēgts 1992. gada 17. februārī starp Latvijas Medicīnas akadēmiju un zinātniskās-ražošanas firmu „BF-esse”, pieder firmai „BF-esse”. jā skaitā:
Alkāni 0.4
Terpēni 3.1
Aldehīdi 17
Оksīdi 0.2
Esteri 16.6
Spirti 57.7
Polioksīdu savienojumi 19.6

Kā liecina skuju biezā ekstrakta sastāva (preparāta Fitesten®) pētījuma rezultāti, eksperimentāls farmakokinētikas pētījums nav iespējams produkta daudzo sastāvdaļu dēļ.

2.18.6. Atskaite par eksperimentālo SBE toksiskuma pārbaudi
Eksperimentālā skuju biezā ekstrakta toksiskuma pārbaude tika veikta atbilstoši „Prasībām par pirmsklīnisko pētījumu vispārtoksisko iedarbību jaunām farmakoloģiskām vielām” (Metodiskie norādījumi. PSRS Veselības ministrija, Farm.komiteja, Maskava, 1984., 19.lpp.)

2.18.6.1. Akūts toksiskums

2.18.6.2. Hronisks toksiskums

Slēdziens
Eksperimentālo skuju biezā ekstrakta (preparāta Fitesten®) un tā sastāvdaļu akūta un hroniska toksiskuma pētījumu rezultātā noskaidrots, ka skuju biezais ekstrakts (preparāts Fitesten®) var tikt pieskaitīts pie netoksiskiem daudzkomponentu sastāviem.

2.18.7. Dati par SBE vietējo panesamību
Skuju biezā ekstrakta (preparāta Fitesten®) vietējā panesamība tika pētīta, hroniska toksikoloģiska eksperimenta laikā preparāta daudzumu kumulējot.
Veikto eksperimentālo pētījumu rezultātā noskaidrots, ka skuju biezais ekstrakts (preparāts Fitesten®), iekšķīgi lietojot, nemaina histoloģisko kuņģa-zarnu trakta gļotādas uzbūvi. Tātad tam nepiemīt vietēja kairinoša iedarbībabr /.

2.18.8. Dati par SBE alerģizējošām īpašībām
Slēdziens
Alerģizējošo īpašību eksperimentālo pētījumu rezultātā noskaidrots, ka skuju biezajam ekstraktam – preparātam Fitesten® nepiemīt alerģizējošas īpašības.

2.18.9. Dati par SBE ietekmi uz imūnsistēmu
Slēdziens
Eksperimentālo pētījumu rezultātā noskaidrots, ka skuju biezajam ekstraktam – preparātam Fitesten® piemīt imūnmodulējoša aktivitāte.

2.18.10. Dati par saindēšanās pētījumiem, kas saistīti ar skuju biezā ekstrakta (Fitesten®) pārdozēšanu.
Slēdziens
Skuju biezā ekstrakta (preparāta Fitesten®) eksperimentālie pētījumi, kā arī tautas medicīnas pieredze, literatūras dati un ziņas, kas iekrātas, ilgus gadus izmantojot parfimērijā t.s. hlorofila-karotīna pastu, pierāda skuju biezā ekstrakta (Fitesten®) pilnīgu nekaitīgumu un toksisku īpašību trūkumu.

LD50 mg/kg netika konstatēti. Asa un hroniska toksiskuma klīniski-bioķīmiskie un patomorfoloģiskie pētījumi, eksperimentāli izmantojot dzīvniekus (žurkas, suņus), pierādīja toksisko īpašību neesamību. Tādējādi šim preparātam piemīt ļoti plašs terapeitiskās iedarbības spektrs un iespēja to pārdozēt ir ļoti mazticama. Var vienīgi runāt par atsevišķu pacientu nepamatoti pārmērīgu preparāta lietošanu, kas gan nevar izraisīt intoksikācijas izpausmes, proti, specifisku detoksikācijas metožu pielietošanas nepieciešamību. Gadījumā, ja slimniekiem, kas neapdomīgi lietojuši šo preparātu, rodas nevēlamas dispeptiskas reakcijas, nepieciešams uz laiku pārtraukt skuju biezā ekstrakta lietošanu, bet vajadzības gadījumā veikt arī standarta detoksikācijas pasākumus (kuņģa skalošanu, caurejas līdzekļu nozīmēšanu, simptomātikas terapiju). Pēc dažām dienām var turpināt ārstēšanu ar preparātu adekvātās devās, sekojot ārstējošā ārsta ieteikumiem.

Ņemot vērā toksisko īpašību trūkumu skuju biezajā ekstraktā, specifiski pirmās palīdzības sniegšanas pasākumi, preparātu pārdozējot, nav nepieciešami; pietiek izvadīt no kuņģa-zarnu trakta lieko preparāta daudzumu.

2.18.11. Dati par SBE iespējamās kancerogēnās aktivitātes trūkumu.
Starp kokiem, kuriem piemīt ārstnieciskas īpašības, pirmajā vietā noteikti var likt parasto priedi – Pinus sylvestris.
Ārstnieciskas īpašības piemīt ne tikai priežu sila svaigajam gaisam, bet arī visām koka daļām. Parastās priedes pumpuri un skujas plaši tiek pielietoti tautas medicīnā.
Priežu skujas satur nedaudz ēterisko eļļu (līdz 0,36%), tādas vielas kā pinēnu, limonēnu, borneolu, kamfēnu, gļotuvielas, flavonoīdus, karotinoīdus un mikroelementus – magniju, varu, alumīniju, u.c. Priežu skujas izmanto kā atkrēpojošu un dezinfekcijas līdzekli. Priežu skuju pumpuru ēterisko eļļu lieto podagras un reimatisma ārstēšanā. Tā ietilpst preparāta „Pinabin” sastāvā. Šī preparāta pamatā ir smago frakciju skujkoku ēteriskās eļļas.

PSRS Veselības ministrijas Farmakopejas komiteja bija apstiprinājusi “Aktuālos starprepubliku tehniskos nosacījumus” (МРТУ 42 № 3781-69 aizstāja ВТУ-Ф № 1319-51) attiecībā uz hlorofila-karotīna pastu. Kopš 1968. gada skuju biezais ekstrakts, t.s. skuju hlorofila-karotīna pasta (ГОСТ 21802-84 aizstāja ГОСТ 21802-76) tika ražota Latvijas PSR Strenču meža rūpnieciskajā saimniecībā apjomā līdz 90 tonnām gadā. To darbinieku vidū, kuriem bija tiešs kontakts ar hlorofila-karotīna pastu, visa perioda laikā netika konstatēti onkoloģiskas saslimšanas gadījumi.

Skuju biezais ekstrakts – preparāts Fitesten® (t.s. hlorofila-karotīna pasta, ko ražoja Strenču meža rūpnieciskā saimniecība) tika lietota PSRS parfimērijas un kosmētiskajā rūpniecībā:
* tualetes ziepes Meža (ražotājs: Ņevas kosmētisko līdzekļu rūpnīca Ļeņingradas S.M.Kirova kombināts SMS, ОСТ 13-326-78);
* tualetes ziepes Meža pasaka (izgatavotājs: rūpnīca „Svoboda”, Maskava, ОСТ 18-326-78);
* zobu pasta Meža (izgatavotājs: rūpnīca „Svoboda”, Maskava, ОСТ 7983-82);
* zobu pasta Meža (izgatavotājs RA “Dzintars”, Rīga, ГОСТ 7983-82);
* Ziepju skūšanās krēms ar skuju hlorofila-karotīna pastu (izgatavotājs: Ņevas S.M.Kirova rūpnīca, Ļeņingrada);
* Skuju biezais ekstrakts, dabiskais (vannām) (izgatavotājs: Igaunijas PSR Mežsaimniecības ministrija).

Priežu skujas satur askorbīnskābi (0,1-0,3%), karotīnu, tanīnus (5%), nenozīmīgu skaitu alkaloīdu, kā arī ēterisko eļļu (0,13-1,3%), kuras sastāvā ir pinēns, limonēns, borneols, bornilacetāts, kadinēns, u.c. Noskaidrots, ka skuju biezais ekstrakts satur brīvās skābes un neitrālās vielas. Brīvo skābju pamatmasu veido hidrogēnfosfāti un hidroksiskābes. Neitrālās vielas ietver ūdeņražus, kas sastāv no alkāniem un terpēniem ar vārīšanās temperatūru robežās 156–183 ºС. No literatūras zināms, ka kancerogēnas īpašības piemīt augstākajiem ogļhidrātiem, kuru vārīšanās temperatūra ir augstāka par 500–600 ºС. Vārīšanās temperatūrai pazeminoties (300–400 ºС), kancerogēnās īpašības samazinās un praktiski izzūd, kad vārīšanās temperatūra ir 200ºС.

No priežu skujām gatavo novārījumus un uzlējumus, kas bagāti ar vitamīnu C. Tieši priežu skujas kā vitamīnu koncentrāts palīdzēja Ļeņingradas iedzīvotājiem blokādes laikā [15]. Ārstnieciskiem mērķiem no priežu skujām tika izgatavota skuju-karotīna pasta, ko pie Sarkanās armijas Sanitārās vadības priekšnieka 1943. gada 23. jūlijā apstiprināja Zinātniski medicīniskā padome, ar sekojušu apstiprinājumu ārīgai lietošanai no PSRS Tautas veselības komitejas Zinātniskās medicīnas padomes Farmakoloģiskās komitejas 1944. gada 14. aprīlī.

Viens no kancerogēnās aktivitātes rādītājiem var būt mutagenitāte, kas labi korelē ar vielu īpašību radīt jaunus veidojumus. Pētījumos, kas veikti Rīgas medicīnas institūtā (atskaite atrodas starp materiāliem, kas iesniegti PSRS Veselības ministrijas Farmkomitejā), netika konstatētas mutagēnas skuju biezā ekstrakta īpašības.

Tādējādi mūsu rīcībā esošais materiāls ļauj izdarīt šādus secinājumus:
1. Skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten® (t.s. hlorofila-karotīna pastas) sastāvā neietilpst vielas, kurām ir strukturāla līdzība ar pazīstamiem kancerogēniem.
2. Skuju biezais ekstrakts – preparāts Fitesten® skuju hlorofila-karotīna pastas veidā neizraisa audzēju veidošanos cilvēkiem, kas strādā tā ražošanā.
3. Plaša skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten® kā hlorofila-karotīna pastas pielietošana parfimērijas rūpniecībā nav veicinājusi audzēju parādīšanos cilvēkiem, kas izmantojuši attiecīgos parfimērijas preparātus.
4. Skuju biezajam ekstraktam – preparātam Fitesten® nav mutagēnu īpašību.
Visu minēto ņemot vērā, acīmredzami nav pamata uzskatīt, ka skuju biezajam ekstraktam piemīt kancerogēnas īpašības.

2.18.12. Dati par iespējamām skuju biezā ekstrakta teratogēnām īpašībām
Slēdziens
Eksperimentāli pētot iespējamās skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten® teratogēnās īpašības, noskaidrots, ka teratogēnas īpašības tam nepiemīt.

2.18.13. Izmēģinājumu dati par iespējamām SBE mutagēnām īpašībām
Slēdziens
Pētot iespējamās skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten® mutagēnās īpašības, secināts, ka SBE neizraisa ne gēnu mutāciju un dominantās letālās mutācijas peļu cilmes šūnās, ne arī hromosomu mutācijas peļu mugurkaula šūnās un cilvēka perifērisko asiņu limfocītos.

2.18.14. Literatūras dati par SBE un tā prototipa farmakoloģiskajām īpašībām
Slēdziens
Barības trakta saslimšanu medikamentozā ārstēšana šobrīd iegūst arvien lielāku nozīmi. Tas ir saistīts ar etioloģisko faktoru identifikāciju un labāku izpratni par saslimšanas patoģenēzi. Tādējādi ārstniecisko preparātu izvēle noteiktām nozoloģiskām formām rada īpašas grūtības. Rūpīgi tiek ņemta vērā nevēlamu blakusefektu iespējamība, it īpaši sintētiskajiem preparātiem. Lielu nozīmi piešķir ārstniecības kursa ilgumam, kas ir īpaši aktuāls tādām plaši izplatītām slimībām kā kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūla. Pēdējos gados izstrādāta virkne jaunu medikamentozu gastrointestinālo saslimšanu ārstēšanas veidu. Barības trakta ārstēšanas medikamentozo līdzekļu arsenāplā ir ap 200 preparātu. Lielākā daļa šo preparātu ir ķīmiskās sintēzes produkti.
Nepieciešamība meklēt jaunus augu izcelsmes ārstnieciskus līdzekļus kuņģa čūlas ārstēšanai ir acīmredzama, jo tādu līdzekļu klāsts ir ārkārtīgi šaurs. Disritmija un īpaši tas attiecas uz uzturu, uzturā lietoti dabiskas izcelsmes savienojumi, strauja barības un ēdamo augu spektra sašaurināšanās, ko lieto cilvēks, ir specifiski rādītāji, sociāli noteicošie faktori, un ir pamats, lai rastos kuņģa-zarnu trakta saslimšanas un attīstība. Kompleksu fitopreparātu lietošana zināmā mērā var mazināt šo negatīvo ietekmi vai tās sekas, kad cilvēks vairs nedzīvo dabiskā vidē. Ir labi zināms, ka augu bāzes preparātu iedarbība ir daudz efektīvāka – tā veicina dzīšanu un audu trofikas procesu uzlabošanu, neradot blaknes, neizraisot pieradumu un paralēli papildinot organismam nepieciešamās minerālvielu un vitamīnu rezerves, kā arī nostiprinot pašus orgānus un to sistēmas.
Augstāk minētā pieticīgā augu izcelsmes ārstniecisko līdzekļu grupa ieņem īpašu vietu LR lietošanai atļauto preparātu starpā, jo izejmateriālu apstrādes un pašu preparātu salīdzinošā sarežģītība noved pie augstas gatavo zāļu formu pašizmaksas, kas savukārt rada jūtamus tādu augsti efektīvu preparātu kā smiltsērkšķu eļļa, alantoīns u.c. plašākas lietošanas ierobežojumus.
Šobrīd ir reāls pamats un izpildīti visi priekšnoteikumi skujkoku zaļās masas ekstraktu izstrādāšanai un klīniskajai pielietošanai. Skujkoki sniedz bagātu bioloģiski aktīvo savienojumu klāstu, no kura tautas veselībai patlaban tiek izmantots vien niecīgs daudzums. Otrreizējās meža resursu pārstrādes tehnoloģiskā procesu nodrošināšana mūsdienās ir ļāvusi radīt virkni principiāli jaunu saliktu ekstraktu, kā arī atsevišķas vielas, ko sauc par meža bioķīmijas produktiem.
Koku zaļās masas pārstrādes procesa produkti ir kompleksi, daudzkomponentu preparāti. To spektrālais ķīmiskais sastāvs ir zināms: skuju biezajā ekstraktā ietilpst bioloģiski aktīvie karotinoīdi, hlorofils, vitamīns E, fitosterīni, terpēni un citas vielas. Skuju biezā ekstrakta analogs – hlorofila-karotīna pasta iekļauta to vielu grupā, kas ietekmē audu apmaiņas procesus. Pastu rekomendē lietot ārīgi apdegumu (pēc eksudatīvā procesa samazināšanās), grūti dzīstošu rētu un čūlu gadījumos. Pēc bioloģiskās saderības skuju biezajam ekstraktam vistuvākais savienojums ir karotīns un smiltsērkšķu eļļa, kurai piemīt analogas īpašības un kura arī sekmē čūlas radīto defektu epitelizāciju. Smiltsērkšķu eļļu efektīvi var pielietot kuņģa čūlas ārstēšanā. Spriežot pēc preparāta sastāva (karotīna maisījums, karotinoīdi un tokoferols), smiltsērkšķu eļļa kā pretčūlas līdzeklis reparatīvi iedarbojas uz ādas un gļotādas virsmu epitēlija defektiem.
Šīs iedarbības konstatācija rosina plānot eksperimentālos pētījumus, lai pētītu pretčūlas līdzekļu specifisko iedarbību. Kompleksā pretčūlas aktivitātes pētīšana sevī ietver pretčūlas līdzekļu iedarbības novērtēšanu uz kuņģa-zarnu trakta sekrēciju, tā motoriku un aizsargīpašībām.
Saskaņā ar pamatregulas metodoloģiskajām prasībām, pretčūlas līdzekļu eksperimentālā potenciālo reparantu pētīšana sākas ar čūlas dzīšanas efekta novērtēšanu. Pretčūlas līdzekļu farmakoterapeitiskais pētījums veikts uz vairākiem patoloģijas modeļiem ar dažādiem rašanās mehānismiem.
Veiktajos pētījumos noskaidrots, ka skuju biezā ekstrakta reparatīvā iedarbība ir saistīta ar kuņģa gļotādas epitelizācijas procesa paātrināšanu un proliferējošā epitēlija diferenciāciju ar agrīnu gļotu dziedzeru veidošanos defekta zonā. Smiltsērkšķu augļu preparāta antiulcerogēnā efekta pētījumi liecina, ka paralēli pamata reparatīvajai iedarbībai ārstnieciski-profilaktiskā iedarbība ir saistīta ar kuņģa gļotādas skābo proteāzu aktivitātes samazināšanos [6]. Pie рН 4,5–5,0 novērojama pilnīga proteolītiskās aktivitātes inhibīcija. Agresīva sākuma darbības samazināšana spēlē lielu lomu čūlas dzīšanā un eksperimentālās terapijas efektivitātē. Ņemot vērā profilaktisko skuju biezā ekstrakta klīniski-morfoloģiska rakstura iedarbību, var spriest arī par fitohormonālu stimulējošu efektu un antimikrobu iedarbību, kas pozitīvi iedarbojas iespējamo sarežģījumu gadījumā un samazina nekrotisko audu mikrobu infekciju. Profilaktisko īpašību pastiprināšanai būtisks faktors ir arī kuņģa audu rezistence pret alterāciju. Šāds efekts piemīt virknei fitofarmakoloģisko preparātu, kas iedarbojas uz reģenerācijas procesiem. Hlorofilīna-nātrija lietošanas piemērs klīniskajā pieredzē gastroenteroloģiskajā praksē var kalpot kā papildarguments līdzīgu fitofarmakoloģisku līdzekļu antioksidanta, antiblastiskai un reģeneratorai iedarbībai.
Veiktie pētījumi ļāvuši noskaidrot, ka skuju biezais ekstrakts iedarbojas ne tikai kā antiulcerogēns, bet arī antimikrobu un antioksidants līdzeklis. Tas pozitīvi ietekmē dažus sarežģītā augšējo kuņģa-zarnu trakta nodalījumu saslimšanu patoģenētiskā procesa posmus un šāda iedarbība tradicionālās terapijas pretčūlas preparātiem konstatēta salīdzinoši reti.

2.18.15. Preparāta Fitesten® nosaukuma projekts.

 

Skuju biezā ekstrakta – preparāta Fitesten® veikto pirmsklīnisko pētījumu rezultāti tika iesniegti Latvijas Republikas Farmakoloģijas un Farmakopejas komitejā/Latvijas Republikas Zāļu aģentūrā, lai saņemtu atļauju klīniskajai aprobācijai, kas tika iegūta noteiktajā kārtībā.

Klīniskā aprobācija tika veikta trijos medicīnas centros laika posmā no 1992.–1994. gadam.
2.19. Klīnisko pētījumu rezultāti
2.19.1. LR Labklājības ministrijas Veselības departaments. Latvijas Medicīnas akadēmija. Preparāta Fitesten klīniskā aprobācija.
2.19.2. LR Labklājības ministrijas Veselības departaments. Republikas klīniskā P. Stradiņa slimnīca. Preparāta Fitesten klīniskā aprobācija.
2.19.3. LR Labklājības ministrijas Veselības departaments. Republikas diagnostikas centrs. Preparāta Fitesten klīniskā aprobācija.

2.6.1.1. 2.6.1.2. 2.6.1.3.
Priekšvārds Priekšvārds Priekšvārds
1. Metodika 1. Metodika 1. Metodika
1.1. Slimnieku atlase 1.1. Slimnieku atlase 1.1. Slimnieku atlase
1.2. Klīniskā novērošana 1.2. Klīniskā novērošana 1.2. Klīniskā novērošana
1.3. Imunoloģiskās analīzes 1.3. Imunoloģiskās analīzes 1.3. Ezofagogastroduodenoskopija ar endoskopisko pH-metriju
1.4. Kuņģa pH-metrija 1.4. Kuņģa pH-metrija 1.4. Morfoloģija
1.5. Žultspūšļa funkciju novērtējums 1.5. Žultspūšļa funkciju novērtējums 1.5. Helicobacter pylori noteikšana
1.6. Ezofagogastroduodenoskopija 1.6. Ezofagogastroduodenoskopija 1.6. Statistika
1.7. Morfoloģija 1.7. Morfoloģija 2. Iegūtie rezultāti
1.8. Helicobacter pylori identifikācija 1.8. Helicobacter pylori identifikācija 2.1. Slimnieki
1.9. Statistika 1.9. Statistika 2.2. Klīniskā novērošana
2. Iegūtie rezultāti un apspriešana 2. Iegūtie rezultāti un apspriešana 2.3. Fitesten iedarbības gastroduodenoskopiskā aina un ietekmes novērtējums uz kuņģa sālsskābes sekrēciju pēc pH-metrijas datiem
2.1. Apsekotie slimnieki 2.1. Apsekotie slimnieki 2.4. Morfoloģiskais Fitesten novērtējums uz kuņģi un 12-pirkstu zarnas gļotādu
2.2. Klīniskā novērošana 2.2. Klīniskā novērošana 2.5. Fitesten ietekme uz Helicobacter pylori
2.3. Imunoloģija 2.3. Imunoloģija 3. Secinājumi un rekomendācijas
2.4. Fitesten ietekme uz kuņģa sālsskābes sekrēciju 2.4. Fitesten ietekme uz kuņģa sālsskābes sekrēciju 4. Literatūra
2.5. Fitesten ietekme uz žultspūšļa funkciju 2.5. Fitesten ietekme uz žultspūšļa funkciju Pielikumi
2.6. Fitesten ietekmes endoskopiskais pētījums 2.6. Fitesten ietekmes endoskopiskais pētījums
2.7. Fitesten ietekme uz kuņģi un 12-pirkstu zarnas gļotādu 2.7. Fitesten ietekme uz kuņģi un 12-pirkstu zarnas gļotādu
2.8. Fitesten ietekme uz Helicobacter pylori 2.8. Fitesten ietekme uz Helicobacter pylori
3. Secinājumi un rekomendācijas 3. Secinājumi un rekomendācijas
4. Literatūra 4. Literatūra
Pielikumi Pielikumi

  

   

images Dense

Skuju biezā ekstrakta Fitesten® klīniskā aprobācija
Apkopotie rezultāti

Fitesten® iegūst no parastās priedes (Pinus silvestris) jaunajiem dzinumiem.
Fitesten® ir bieza tumši zaļa masa ar rūgtu garšu un skuju smaržu, kas satur bioloģiski aktīvas vielas [1,2]:
• hlorofilu 1300–1500 mg%*,
• karotinoīdus (provit. А) ne < 43 mg%*,
• poliprenolus 1 %*,
• izoabienolu 3–4 %*,
• vit. С 2000 mg%*,
• vit. Е 200 mg%*,
• В1, В2, В6, D un citas vielas nelielās devās
____________________
* no sausās masas

Medicīnā ir pazīstams analogs – hlorofila-karotīna pasta, kas/td /p Saskaņā ar pamatregulas met2.18.4.3. Baktericīdo īpašību pētījums odoloģiskajām pFitesten®p style=”text-align: center;”rasībām, pretčūltras līdzekļu eksperimtdentālā potenciālo reparantu pētīšana sākas ar čūlas dzīšanas efekta novērtēšanu. Pretčūlas līdzekļu fa Slēdziensrmakoterapeit40tdtdemiskais pētījums veikts uz va irākiem patoloģijas modeļiem ar dažādiem rašanās mehānismiem. pieder pie vielmaiņu ietekmējošām vielām, ko izmanto ārīgi trofisko, radiācijas vai ķīmisko čūlu un apdegumu gadījumos, kā arī lokāli ginekoloģisko saslimšanu (kolpīta, vulvovaginīta, dzemdes kakla erozijas) gadījumos [3]. Preparāts ir aprobēts perorāli septisko sarežģījumu profilaksei pirms un pēc plaušu un kuņģa-zarnu trakta operācijām [4]. Salīdzinājumā ar hlorofila-karotīna pastu Fitesten® ir tīrāks preparāts [1–5]. Pirmsklīniskie pētījumi ir pierādījuši, ka Fitesten® piemīt sekojošas īpašības:

1) reparatīva iedarbība uz eksperimentālo kuņģa čūlu [6];
2) baktericīda iedarbība uz grampozitīvo mikrofloru un Рseidomonas аеruginosа [6];
3) antioksidanta iedarbība [7];
4) vāja imūnmodelējoša iedarbība [7].

Ir pierādīts, ka Fitesten® nepiemīt kairinošas, alerģizējošas, kancerogēnas, teratogēnas un mutagēnas īpašības un tas nav toksisks siltasiņu dzīvniekiem [7].

Metodika
Fitesten® klīniskā aprobācija tika veikta Latvijas Medicīnas akadēmijas klīniskajā bāzē P. Stradiņa Republikāniskajā klīniskajā slimnīcā (rektore J. Vētra), Iekšķīgo slimību katedrā (RKS, virsārsts H. Runds), Republikāniskajā gastroenteroloģiskajā centrā (RGC, prof. vietn. N. Skuja) un Republikāniskajā diagnostikas centrā (RDC, virsārsts J. Ducmanis).
Aprobācijai tika izvēlēts Fitesten® divu nedēļu kurss. Preparātu nozīmēja iekšķīgi pa 1,5g 3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas (iedzerot ar siltu ūdeni vai tēju bez cukura). Pirms aprobācijas slimnieki, kas personīgi saņēma Fitesten® lietošanas instrukciju, tika iepazīstināti ar preparātu, tā iedarbību, aprobācijas kārtību un iespējamām neērtībām. Slimnieku atlase un taktiskā aprobācija tika veikta saskaņā ar Helsinku deklarācijas principiem [9].

Slimnieku atlase

Plānojot slimnieku atlasi, mēs centāmies izmantot klasifikācijas un pacientu izvēles rekomendācijas, kas jau bija izmantotas līdzīgos apstākļos [10].
Aprobācijā piedalījās 80 slimnieki (no tiem 1 slimniece atteicās) vecumā no 20–60 gadiem ar čūlas dispepsiju (bez smagiem sarežģījumiem) pēc iepriekšējas ezofagogastroduodenoskopiskas pārbaudes.
Kontroles grupā iekļāva čūlas slimniekus, kas ārstējās augstāk minētajās iestādēs un tos sadalīja pēc pāra un nepāra principa.

Klīniskie novērojumi
Katram slimniekam aprobācijas laikā tika aizpildīta aprobācijas kartiņa. Tajā atbilstoši laboratoriskajām definīcijām [11] fiksēja tādus klīniskos simptomus kā, piemēram, nelabumu, vemšanu, dedzināšanu pakrūtē u.tml. Kartiņā arī atzīmēja vispārpieņemtos laboratorijas datus.

Imunoloģiskie testi
1. Limfocītu subpopulācija ar netiešās imunofluorescences metodi, izmantojot monoklonālās antivielas [12];
2. Imūnglobulīna līmenis ar radiālās imūndifūzijas metodi [13-15];
3. Cirkulējošie imūnkompleksi, izmantojot sedimentāciju ar polietilēnglikolu [16].

Limfocītu subpopulāciju, imūnglobulīnu līmeni un cirkulējošos imūnkompleksus noteica venozo perifērisko asiņu paraugos. Sekretoru imūnglobulīnu noteica siekalās un kuņģa sulā. Siekalas savāca pirms endoskopijas veikšanas, bet kuņģa sulu ne mazāk kā 2–3 ml kontroles laikā atsūca no kuņģa dobuma ar zondi, kas ievadīta caur endoskopa biopsijas kanālu.

Intragastrālā pH-metrija
Intragastrālo pH-metriju veica funkcionālās diagnostikas nodaļā (vad. G. Grīnberģe). Izmantoja tradicionālo divolīvo intragastrālo pH-metriju saskaņā ar prof. J. Lejas modifikāciju. Novērtējumu veica, izmantojot J. Lejas un līdzautoru rekomendācijas [19]. Pētījumam bija divi mērķi:
1) Noteikt Fitesten® ietekmi uz pazeminātu vai zemu kuņģa sekrēciju;
2) Noteikt Fitesten® ietekmi uz normālu kuņģa sekrēciju.

20 slimniekiem no PSKS noteica bazālo kuņģa pH. Ja rādītājs bija augstāks par 5,0 (t.i., praktiski aciditāte), tad pa zondi ievadīja 1,5 g Fitesten®, izšķīdinātu 200 ml silta ūdens. Kuņģa pH reģistrēja 60 minūšu laikā. Ja pH rādītājs nesasniedza 2,0, tad ievadīja sekretoro stimulatoru (200 ml buljona) un 60 minūšu laikā turpināja reģistrēt pH. Ja arī tad pH rādītājs nesasniedza 2,0, ievadīja humorālo kairinātāju (Sо1. Penagastrini 0,025% 0,1 ml uz 10 kg ķermeņa masas vai 0,006 mg/kg) un 60 minūšu laikā reģistrēja kuņģa pH. Normālas sekrēcijas gadījumā, t.i., ja pH rādītājs nesasniedza 2,0, tad caur zondi ievadīja 200 ml Fitesten® ūdens šķīdumu (1,5 g) un reģistrēja pH rādītāju 60 minūšu garumā.
Atsevišķos gadījumos ezofagoduodenoskopijas laikā veica pH endoskopisko noteikšanu [21].

Žultspūšļa funkcijas noteikšana
Žultspūšļa funkcijas vērtējums tika veikts, izmantojot Sonо1ауеr SAL-77А (Japāna) markas ultrasonogrāfu.

Pacienti, kuriem anamnēzē un apsekošanas laikā nebija konstatētas žultspūšļa un žultsceļu patoloģijas, lietoja 1,5 g Fitesten®, izšķīdinātu 200 ml silta ūdens. Atkārtoti žultspūšļa funkciju rādītāji tika noteikti pēc 15 minūtēm.

Ezofagogastroduodenoskopija
Ezofagogastroduodenoskopiju veica saskaņā ar tradicionālo metodiku no rīta ar gastrointestinoskopiem О1уmpus Орt. Со., Gif-Q, Gif-Q10 [17]. Vizuālo novērtējumu veica, izmantojot starptautiski pieņemtus kritērijus [18]. Endoskopiskie rādītāji tika fiksēti formalizētu datu (pazīmju un gradācijas) veidā preparāta aprobācijas shēmā. Endoskopijas laikā morfoloģiskajai izmeklēšanai ar tradicionālo biopsijas pinceti visiem pacientiem tika izņemti 2 bioptāti no kuņģa dziedzeru daļas: viens no apakšējās daļas, bet otrs – no prepiloriskās daļas aptuveni 2 cm no priekšējās kuņģa sieniņas [22].

M o r f o l o ģ i j a
Morfoloģiskie pētījumi ir veikti Latvijas Medicīnas akadēmijas patoloģiskās anatomijas katedrā.
Gastrobioptāti tika fiksēti 10% formalīnā. Materiālu ievietoja parafīnā. Preparātus sagatavoja ar rotējošu mikrotomu 7 mk biezumā. Morfoloģiskais kuņģa stāvoklis tika vērtēts pēc dinamikas – pirms ārstēšanas ar Fitesten® un pēc tā.
Tika novērtēti histoloģiskie apraksti, šūnu infiltrācijas sastāvs un asinsvadu sastāvs. Epiteliocīti un dziedzeru šūnas tika vērtētas ar hematoksilīnu un eozīnu iekrāsotos preparātos. Neitrālo mukopolisaharīdu daudzums, to sekrēcija un izdalīšanās gan virsējā, gan apakšējā epitēlijā, gļotādas dziedzeru šūnās, kā arī kausveida šūnu enterolizācijas apvidū (metaplāzija pēc zarnu epitēlija tipa) tika novērtēti, izmantojot PAS-reakciju. Fibrīna pieejamība, daudzums un lokalizācija tika vērtēta pēc L. Aruņina metodes [22].
Gan izvērtējot histoloģisko ainu, gan izdarot slēdzienu, tika ievēroti vispārpieņemtie standarti [22,23].


Неliсоbасtеr ру1оri noteikšana

Bioptāti ureāzes eksprestestam tika ņemti no priekšējās daļas pirms un pēc Fitesten® kursa. Saskaņā ar instrukciju, rezultātu (nokrāsas izmaiņas) novērtēja tikai 2 variantos (pozitīvs un negatīvs).

Statistika
Statistiskajā analīzē izmantoja standarta IBM kompjūterprogrammas [25].

Iegūtie rezultāti un secinājumi

Apsekotie slimnieki


Fitesten®
aprobācija tika iesākta 80 slimniekiem un pilnībā pabeigta 71 slimniekam (37 sievietēm un 34 vīriešiem) vecumā no 20 līdz 60 gadiem. Aprobācija netika pilnībā pabeigta:

1) 1 pacientam, kuram pastiprinājās dedzināšanas sajūta pakrūtē, tad, pēc Fitesten® lietošanas pārtraukšanas, atkal samazinājās un tika novērtēta kā klīniskās plūsmas refluks-ezofagotīta pasliktināšanās;
2) 3 pacientiem, kas tika izrakstīti no klīnikas pirms Fitesten® aprobācijas kursa beigām (par disciplīnas traucēšanu un ģimenes apstākļu dēļ);
3) 5 pacientiem, kuri nepakļāvās kontrolapsekošanai (neieradās, atteicās).

Pamatdiagnoze 71 apsekotajam slimniekam izrakstīšanas brīdī:
• 12-pirkstu zarnas čūla un (vai) rēta – 52 pacientiem;
• Peptisks kuņģa gastroduodenīts ar eroziju – 7 pacientiem;
• Peptisks gastroduodenīts (bez erozijas) saasināšanas stadijā – 12 pacientiem.

Klīniskā apsekošana

Dati par klīnisko apsekošanu (apetīte, atraugas, dedzināšana epigastrijā un pakrūtē, meteorisms, izkārnījumu biežums, sāpju raksturojums, mēles vizuālais novērtējums, asins un urīna analīzes) statistiski ticami neatšķīrās no kontrolgrupas rādītājiem un dinamikā neparādījās pasliktināšanās tendence. Ikviens protokols tika izskatīts bez statistiskās analīzes.
Diviem ambulatorajiem pacientiem, kuri neuzmanības dēļ pārsniedza rekomendējamo devu 2–3 reizes, tika novērota vienreizēja šķidra caureja.

Salīdzinot literatūras datus par hlorofila-karotīna pastas klīnisko aprobāciju, jāatzīmē, ka:
1) Izmaiņas asins un urīna analīzēs nenovēroja;
2) Nevarēja statistiski ticami pierādīt, ka Fitesten® normalizē miegu un uzlabo pašsajūtu (iespējams, ka šāda iedarbība ir, bet tās cēloņi var būt arī citas ārstnieciskās metodes, piemēram, diēta, dienaskārtība, u.c.).
Minētajā publikācijā nav norāžu uz statistisko materiāla apstrādi un kontrolgrupu.

Imunoloģija
Salīdzinot imunoloģisko provju datus pirms Fitesten® kursa un pēc tā, mēs secinājām, ka:
1. Fitesten® nepiemīt vērā ņemama (p>0,05) ietekme uz limfocītu subpopulāciju un imūnglobulīna līmeni asinīs. Tāpēc nav pamata uzskatīt, ka Fitesten® ietekmē pacienta imūno sistēmu;
2. Ticams (p<0,05) sekretorā imūnglobulīna A (SIgA) palielinājums siekalās, iespējams, saistīts ar aizsargīpašību palielināšanos Fitesten® ietekmē;
3. Samērā liels datu diapazons par sekretoro imūnglobulīnu (SIgA) kuņģa sulā liecina par metodikas nepilnību.
4. Fitesten® ietekme uz kuņģa sālsskābes sekrēciju
5. Fitesten® ietekme uz kuņģa sālsskābes sekrēciju tika pārbaudīta 20 pacientiem.
6. Klīniskie dati liecina, ka Fitesten® nestimulē pH-jonu sekrēciju un nesamazina to pacientiem ar normālu kuņģa pH.
7. Fitesten® sastāvā nav iekļautas vielas, kas pazīstamas kā pH-jonu sekrēcijas stimulatori [3,4]. Uz pH-gramiem tika novērotas arī gastroduodenālā refluksa pazīmes.

Fitesten® ietekme uz žultspūsli

Fitesten® ietekme uz žultspūšļa funkciju tika novērtēta 4 pacientiem. Žultspūšļa izmēri pirms un pēc 1,5 g Fitesten®, izšķīdināta 150 ml ūdens, iekšķīgas lietošanas ticami nemainījās (р>0,05). Tā pēc uzskatām, ka Fitesten® mūsu aprobētā devā neietekmē žultspūšļa kontrakciju, t.i., tam nav žultsdzenošu īpašību.

Fitesten® endoskopiskais ietekmes novērtējums
Ezofagogastroduodenoskopisko datu daudzfaktoru analīze pirms un pēc Fitesten® lietošanas neliecināja par informatīvismu (К 1,00) un ticamību (р>0,05) kādai pazīmei vai gradācijai. Nelielais apstrādāto datu materiāls būtiski nivelē rezultātu.
Pēc Fitesten® kursa nosacīti biežāk tika novērota kuņģa gļotādas hiperēmija, bet, tā kā tā, būdama subjektīva pazīme, nebija iekļauta novērtēšanas sistēmā, tad statistiski to neanalizēja. Tomēr jāatzīmē, ka šie novērojumi labi korelēja ar kapilāru pilnasinības morfoloģisko dominanci.

Galvenie secinājumi par Fitesten® ietekmi uz kuņģa gļotādu un 12-pirkstu zarnu

1. Histoloģiskās analīzes dinamikā visbiežāk novērotās patoloģijas bija hronisks duodenīts un hronisks atrofisks gastrīts. Lielākajai slimnieku daļai tika konstatēts virspusējs kuņģa gastrīts.
2. Slimniekiem ar asinsrites traucējumiem 12-pirkstu zarnā un kuņģī tika novērota hiperēmijas saasināšanās, biežāki subepitālie asinsizplūdumi subepitālajā zonā, kā arī palielināta vazodilatācija.
3. Slimniekiem ar hronisku gastrītu un hronisku augšējo duodenītu dinamikā tika novērota saasināšanās aina ar neitrofīlo leikocītu piejaukumu infiltrātā un limfoīdo folikulu izveidošanos ar reaktīvajiem centriem.
4. Pēc ārstniecības kursa (virspusēja hroniska duodenīta, virspusēja gastrīta, gastrīta ar dziedzeru bojājumu gadījumos) dinamikā tika novērota hipersekrēcija, palielināta gļotu izdalīšanās, absolūta kausveida šūnu skaita palielināšanās.

Fitesten® ietekme uz Helicobacter pylori
Fitesten® ietekme uz Helicobacter pylori tika pārbaudīta 50 pacientiem, no kuriem 7 ar rūpnīcas standarta testiem, bet 43 – ar modificētu L. Sosares un līdzaut. testu [24]. Neskatoties uz testu novērtēšanas (laika) atšķirībām, nekādas ticamas atšķirības paralēli vadītos pētījumos netika konstatētas. Iegūtie rezultāti apkopoti tabulā nr. 3.

Neviens no apsekotajiem pacientiem (pēc anamnēzes datiem) nesaņēma bismutu vai (un) antibiotikas saturošus preparātus, kas varētu ietekmēt H. ру1оri.
Veiktie pētījumi pierādīja, ka 2 nedēļu Fitesten® kurss aprobētā dozā nevar mainīt H. ру1оri, kas arī ir saskaņā ar novērojumiem par minēto baktēriju lielo izturību. Var pieņemt, ka te svarīgu lomu spēlē arī H. ру1оri lokalizācija zem gļotu slāņa.

T a b u l a 3
Ureāzes eksprestesta rezultāti pacistrongentiem pirms un pēc Fitesten® kursa
Pacientu daudzums

Ureāzes tests pirms Fitesten® kursa pēc Fitesten® kursa
Pozitīvs 40 34
Negatīvs 10* 16
Kopā 50 50

* tā kā visiem slimniekiem ar 12-pirkstu zarnas iekaisumu konstatēta H. ру1оri invāzija, tad iespējams, ka šīs grupas slimnieki lietoja zāles, kas ietekmēja H. ру1оri, vai arī bioptāti tika ņemti no vietām, kur nebija H. ру1оri koloniju.

Slēdziens
1. Fitesten® tiek panests labi, neskatoties uz tā specifiskajām organoleptiskajām īpašībām. Galvenie blakusefekti saistīti ar alerģisku reakciju uz skujkoku produktiem, vietējo ezofagogastroduodenālā rajona kairinājumu un pārdozēšanu.
2. Būtiskākā Fitesten® iedarbība ir saistīta ar sanoģenētiskā procesa aktivizāciju kuņģa gļotādā un 12-pirkstu zarnā (mikrocirkulācijas uzlabošanās, gļotu sekrēcijas stimulācija).
3. Sekretorā imūnglobulīna A (SIgА) līmeņa palielināšanās siekalās pēc Fitesten® kursa ir pamats, lai izstrādātu jaunas ārstēšanas metodes ne tikai gastroduodenālajai zonai (hroniskam atrofiskam artrītam u.c.), bet arī mutes dobumam un, iespējams, pat resnajai zarnai.

Latvijas Republikas Farmakoloģijas un Farmakopejas komiteja 07.02.95 reģistrēja ārstniecības līdzekli Fitesten (reģ. № 95-0002) un atļāva to lietot medicīniskajā praksē Latvijā, Igaunijā un Lietuvā.

Indikācijas: hronisks gastrīts; hronisks gastroduodenīts; palīglīdzeklis, ārstējot hroniskas gastroduodenālas čūlas; čūlaina un nečūlaina dispepsija.
Kontrindikācijas: individuāla Fitesten® nepanesamība, vispārēja alerģija.
Norādījums: grūtniecēm un bērniem lietot nav ieteicams (nav aprobēts).
Blakusefekti: alerģija (nātrene); retos gadījumos var parādīties reflukss ezofagīta sindroms (dedzināšana pakrūtē), (2–3kāršas) pārdozēšanas gadījumā var būt šķidra caureja.
Lietošana un devas: lietot iekšķīgi pa 1 dozēšanas karotei (1,5 g) 3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas, iepriekš izšķīdinot 100 ml silta ūdens. Ārstēšanas kurss 2–4 nedēļas. Lietot ne mazāk kā mēnesi.
Uzglabāšana: glabāšanas termiņš 3 gadi. Glabāt tumšā un vēsā vietā.

Informācijas avoti
1. Koksnes zaļā masa. Tehniskie nosacījumi. ГОСТ 21764-84. М., 1984.
2. Hlorofila-karotīna pasta. ГОСТ 21802-84. М., 1984.
3. Hlorofila-karotīna pastas lietošanas instrukcija. Farmkomiteja МЗ СССР, 05.06.1968.
4. Pavlucka I. un citi. Hlorofila-karotīna pastas sastāvs un provitamīnu skuju zaļās masas koncentrāts. // Химия древесины. – 1987. – № 3 –102.–109. lpp.
5. Pavlucka I. un citi. Hlorofila-karotīna pastas ēterisko vielu sastāvs. // Химия древесины – 1987. – № 3. – 102.–109. lpp.
6. Rubens J. un citi. Fitestena reparatīvo un baktericīdo īpašību pētījums. // Latvijas Ārsts – 1990. – №5. – 41.–44. lpp.
7. Rubens J. un citi. Fitestena pirmsklīnisko eksperimentu pētījumu materiāli. Rokraksts. Rīga, 1990.
8. Rubens J. un citi. Pirmie fitestena klīniskās aprobācijas rezultāti… // 2-ās Vispasaules Latvijas ārstu konf. tēzes. – Rīga, 1993. – 1. sēj. – 93. lpp.
9. Helsinku deklarācija. Informācija. // Latvijas Ārsts – 1992. – № 6. – 653. lpp.
10. Larsen S. et al. The multi-crossover model for patients as responders to a given treatment. // Scand. J. Gastroenterol. – 1991. – Vol. 26, № 1. – P. 763–770.
11. Domsche W., Koch. Diagnostik in der Gastroenterologie. Metodik und Bevertung. – Stuttgart, 1983.
12. Ross G. D. Identification of human lymphocyte subpopulations by surface marker analysis. // Blood. – 1979. – V. 53. – P. 799–811.
13. Mayer R.I., Walker I. H. Immunochemical methods in the biological sciences. – London, 1980.
14. Stites D. P. Clinical methods for detection of antigens and antibodies. // Basic and Clinical Immunology. Eds. H. H. Fudenberg, D. P.. Stites et al. – Los Angeles, 1980.
15. Darcy D. A. Antigen and antibody concentration in relative unit on diffusion plates. // Methods in Immunology and Immunochemistry. Eds. C. A. Williams, M. W. Chase. – N. Y., 1971. – P. 200–209.
16. Barnett E. V. Circulation immune complexes: their immunochemistry, detection and importance. //Ann. Int. Med. – 1979. – V. 91. – P. 430–440.
17. Blackstone M. O. Endoscopic Interpretation. – N. Y., 1984.
18. Maratka Z. With the collaboration of the Committee on Terminology and Data Processing of the World Organisation of Digestive Endoscopy (OMED). // Terminology, Definitions and Diagnostic Criteria in Digestive Endoscopy. – Hamburg,1989.
19. Leja J. Kad pacientam nepieciešams veikt kuņģa zondēšanu? // Latvijas Ārsts – 1993. – №1. – 30.–33. lpp.
20. Latvijas Farmindekss. – Rīga. – 1993. – 847. lpp.
21. Pokrotnieks J., Leja J. Endoskopiskā pH-metrija, norādījumi. 1993. – 3. sēj. – 53. lpp.
22. Aruins L. Gastrobioptāta morfoloģiskais pētījums. Met. rek. – М., 1975.
23. Grandmann E., Geller S. A. Histopa Uzglabāšana: glabāšanas termiņš 3 gadi. Glabāt tumšā un vēsā vibr /tretā.thology. – Munich-Baltimore, 1989.
24. Sosare L., Druka I., Pokrotni/td/peks J. Ureāzais tests Helicobacter pylori noteikšanai. // Latvijas Ārsts. – 1992. – №6. – 635.–636. lpp.
25. Sitkins S. Kuņģa čūlas novērtējums pēc kl 4. Pēc ārstniecības kursa (virspusēja hroniska duodenīta, virspusēja gastrīta, gastrīta ar dziedzeru bojājumu gadījumos) dinamikā tika novērota hipersekrēcija, palielināta gļotu izdalīšanās, absolūta kausveida šūnu skaita palielināšanās./br //strongtrīniskiem un endoskopiskiem rādītājiem, izmantojot daudzfaktoru statistisko modelēšanu. // Autor. kand. dis. – L., 1990.
26. Frolovs S. un citi. Skuju hlorofila-karotīna pastas izmantošana ķirurģisko slimnieku ārstēšanas praksē. – L., 1969. –117.–118. lpp.
27. Ostrovskis A. un citi. Kuņģa sekretorais imūnglobulīns slimniekiem ar hronisku gastrītu. // Ter. arh.. – 1988. – №12. – 70.–71. lpp.
28. Sosare L., Pokrotnieks J. Helicobacter pylori 12-pirkstu zarnas iekaisuma gadījumā. // Latvijas Ārsts. – 1994. – №1. – 61.–64. lpp.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Хостинг для Wordpress сайтов